Dvě svatby

Steve Mason, příslušník V. sboru

 

Dne 26. června 1948 se v plzeňském chrámu sv. Bartoloměje konala svatba, na kterou se přišlo podívat snad celé město. Americký voják, který v květnu 1945 osvobodil Plzeň, si bral české děvče.

Nedlouho po osvobození Plzně americkou armádou se osmnáctiletá dívka jménem Marta seznámila s černovlasým Američanem Stevem, který bydlel spolu se svými druhy v boji v domě v Jablonského ulici u vděčných Čechů. Marta si tehdy spálila ruku o žehličku, a tak vyhledala pomoc u amerických zdravotníků. Mezi nimi byl i tehdy 28letý Steve. Již předtím se s ním však potkala na chodníku v ulici U Bachmače a jako řada dalších požádala o autogram do památníčku. Mezi mladými lidmi postupně vzniklo silné citové pouto, které nezlomil ani Stevův odjezd za oceán, kde chtěl odložit uniformu a dostudovat vysokou školu.

Marta se zatím v Plzni stala studentkou Karlovy univerzity a nadále si se Stevem dopisovala. Nic na tom nezměnil ani nástup komunismu po únoru 1948. Když Steve konečně dostudoval, rozhodl se Martu požádat o ruku, oženit se s ní a odvézt si ji za oceán. Snad aby to mladým novomanželům alespoň trochu místní úřady ztížily, nedostala Marta v Čechách pas, a proto byla nucena vycestovat do USA na Stevův. Mnoho Plzeňáků jejich svatbu tehdy vnímalo jako jistý protest proti novému politickému režimu.

Marta přijela na návštěvu do Čech poprvé až devět let po svatbě. To již měla se Stevem dvě děti. Po roce 1990 jejich společnému návratu do Plzně již nic nebránilo. V roce 1998 se v plzeňském chrámu sv. Bartoloměje konala slavná svatba. Ta samá, která se na tomtéž místě uskutečnila před dlouhým půlstoletím. Marta a Steve důstojně oslavili 50 let společného života. Spojení Američana a Češky manželským svazkem a láska dvou lidí ze dvou kontinentů toho dne prožívaly svůj triumf.

Z knihy 500 hodin k vítězství/500 hours of victory autorského kolektivu Karel Foud, Milan Jíša, Ivan Rollinger