
Aktuality
V Liticích vzpomněli na šest letců z USA, kteří zemřeli při bombardování Plzně
Památku amerických letců, kteří byli sestřeleni 25. dubna 1945 při bombardování Plzně, si dnes připomněli lidé v obvodu Litice. Z osmičlenné posádky sestřeleného bombardéru Boeing B-17, přezdívaného létající pevnost (Flying Fortress), se konce války dočkali jen dva. Ostatní zemřeli v Liticích a v nedaleké Lhotě, kam těžce poškozený letoun dopadl. Památku letců připomínala v Liticích pamětní deska, po desetiletí ale nesla nepřesný popis události. Obvod proto letos pořídil za 20.000 korun novou desku, která chybný text nahradila správným, řekl dnes ČTK při odhalení desky a pietním aktu litický starosta Michal Hausner (ANO).
K náletu na Škodovy závody a letiště na Borech 25. dubna 1945 vzlétlo ze základen v Anglii 307 bombardérů doprovázených stíhačkami. Nad Plzeň dorazilo 276 "létajících pevností", většina mířila na továrnu, osm desítek z nich mělo shodit bomby na letiště. Německá protiletecká obrana ale byla připravena a na letouny dopadla hustá palba. Letoun velitele Allana Fergusona měl namířeno na letiště, vlivem špatného počasí ale musel opsat další oblouk, aby mohl shodit bomby. Při tom ho zasáhla střela z flaku (německý protiletadlový kanon), popsal situaci Hausner. Čtyři členové posádky z letounu vyskočili na padácích. Dva z nich se zachránili a žili dlouho po válce, jednoho našli místní lidé na zemi bez známek života a jednoho zajali Němci a zastřelili. Zbývající čtyři členové posádky zemřeli ve vraku stroje, který dopadl ve Lhotě.
Pomník letcům postavili v Liticích hned po válce v roce 1946. Dostal se na něj ale nepravdivý text. Vycházel z toho, co se v obci tradovalo, a to, že zde zemřelo 12 amerických letců, které místní Němci ubili. V Liticích byla naprostá většina německého obyvatelstva a vztahy za války a po odsunu byly mezi Čechy a Němci velmi napjaté, řekl litický historik a kronikář Marek Žatkovič.
"Říkalo se, že sedláci ubili letce zemědělským nářadím. Zřejmě to byl důsledek nedobrých vztahů mezi českým a německým obyvatelstvem v Sudetech a válečnými událostmi," doplnil starosta. S nástupem komunistického režimu byla odstraněna pamětní deska připomínající americké letce a nahradil ji citát Julia Fučíka. Po revoluci byl v roce 1990 pomník obnoven s kopií desky z roku 1946.
"Nemohu pochopit, že za celou dobu od revoluce to nikomu z litických starostů nevadilo, že se tam neuvádí pravda, i když na to historici upozorňovali," uvedl Hausner. Ode dneška tak deska na památníku nese šest jmen a text: "Věnováno památce šesti amerických letců, kteří padli v Liticích a ve Lhotě při poslední bojové misi 8. letecké armády 25. dubna 1945."
Zdroj: čtk