Plzeň zve návštěvníky Valdštejnské zahrady na Slavnosti svobody v roce 2025
Slavnosti svobody v Senátu PČR
7. 9. 2024, Valdštejnská zahrada, 10-18 h, vstup zdarma
Každý rok využívá město Plzeň vlídnosti Senátu Parlamentu České republiky a výjimečného prostředí Valdštejnské zahrady, aby upozornilo zahraniční i tuzemské návštěvníky, že je barvitou destinací a zajímavým místem k návštěvě. V příštím roce uplyne 80 let od osvobození Plzně americkou armádou, a především na tuto událost chce celodenní akce Den Plzně v Senátu upozornit. Na Slavnosti svobody v roce 2025 bude ve Valdštejnské zahradě lákat vojenská dobová technika, vystoupení folklórního souboru Mladinka, stylová muzika v podání hudebního uskupení The Dixie Hot Licks a taneční vystoupení Dance by Lion´s pod vedením Lenky Sekaninové.
Celý den je koncipován jako akce pro rodiny s dětmi, proto zde návštěvníci budou moci zhlédnout představení Divadla Alfa Pan Kašpar a jeho povedená rodinka, show Techmania Science Center a své umění předvedou bednáři Plzeňského Prazdroje.
Program doplní prezentace muzea Patton Memorial Pilsen, které připomíná historické události konce druhé světové války, tematická výstava Nezapomenutelná Plzeň 1945 a v neposlední řadě ochutnávky regionálních potravin nebo plzeňského piva.
Smyslem akce Den Plzně v Senátu, který se traduje od roku 2005, je představit zahraničním i tuzemským návštěvníkům Prahy město Plzeň jako ideální turistický cíl se svébytnou historií. Akce se koná pod záštitou senátora Lumíra Aschenbrennera.
V rámci Dne Plzně v Senátu se představí:
Dětský folklorní soubor Mladinka byl založen v roce 1986 pod názvem Škodováček. O rok později vznikla i vlastní dětská muzika. Od počátku vychovává tanečníky a muzikanty pro dospělý soubor Mladina – dříve Škoda Plzeň.
Soubor funguje jako zapsaný spolek a navštěvuje ho okolo 70 dětí, které pracují ve dvou skupinkách dle věku. Cílem souboru je seznámit děti s kořeny naší kultury a přiblížit lidové umění v částečně stylizované podobě současnému divákovi. Zaměřuje se především na jevištní zpracování lidových písní, tanců a zvyků z Plzeňska a jihozápadních Čech.
Dixielandová kapela THE DIXIE HOT LICKS je plzeňská formace tvořená zkušenými muzikanty z Plzně a okolí. Všechny spojuje láska k tradičnímu jazzu a repertoáru neworleanských dixielandů a marching-bandů. Kapele dominuje rytmická složka, tvořená banjem, tubou a valchou, kterou zdatně doplňují 3 dechy v typické kolektivní i sólové improvizaci. K dokonalému zvuku 20. let přispívá i sólová zpěvačka Jana JIROUŠKOVÁ. Autentická interpretace známých písní jako OH WHEN THE SAINTS či BOURBON STREET BLUES stejně jako neutuchající energie celé kapely získává velkou oblibu u diváků bez rozdílu věku.
Taneční studio Lion´s Plzeň
Taneční plzeňské studio pod vedením Lenky Sekaninové vzniklo v r. 2009. Nabízí širokou škálu tanečních stylů, profesionálně a s láskou vedené lekce a komunitu lidí, pro které je tanec koníčkem, životním stylem, což je podle nich zárukou, že svoji práci vykonávají s radostí a entuziasmem. Jejich cílem je vychovávat kvalitní tanečníky a všeobecně dostávat do povědomí mladých i starších kvalitní umění.
Muzeum Patton Memorial Pilsen připomíná historické události konce druhé světové války.
Vzniklo za podpory města Plzně v roce 2005. Převážná část exponátů pocházela ze sbírek soukromých sběratelů a představovala návštěvníkům fakta o osvobození města americkou armádou, o nichž se v době komunismu nesmělo vůbec mluvit. V roce 2019 byla u příležitosti 75. výročí vylodění Spojenců v Normandii otevřena zcela nová expozice. Mapuje cestu Spojenců od vylodění v Normandii, přes bitvu v Ardenách až na západ Čech. Věnuje se nejen samotnému osvobození, ale také poválečnému působení amerických vojáků na našem území. Prostřednictvím autentických předmětů a vzpomínek pamětníků popisuje válečné události na západě Čech. Muzeum věnuje zvláštní péči odkazu válečných veteránů.
Military Car Club byl založen v roce 1990 panem Milanem Dlouhým a několika jeho kamarády. Od svého počátku byl zaměřen především na vojenskou historickou techniku U.S. Army a sdružuje zájemce o historii 2. světové války, zejména o osvobození jihozápadních Čech v roce 1945 armádou USA. V klubu je v současné době více než 100 ks historické vojenské techniky, která je především zastoupena legendárními vozy Jeep Willys a Jeep GPW, vozy řady Dodge WC, GMC, Half-Track, Ford Mutt M151, Jeep M 38 a dalšími.
Divadlo ALFA
Divadlo Alfa patří mezi nejúspěšnější české profesionální soubory hrající nejen pro děti a mládež. Na svém kontě má řadu cen z mezinárodních i tuzemských přehlídek, o oblibě divadla svědčí vyprodaná představení na domovské scéně v Plzni a časté hostování doma i v zahraničí. O prázdninách se v Japonsku uskutečnila premiéra inscenace CASLAVSKA TOKYO 1964 v koprodukci plzeňského Divadla ALFA a tokijského Divadla PUK. Loutkové představení se japonským divákům představilo během prvního srpnového víkendu. Inscenaci, která je fiktivním přímým přenosem z letních olympijských her v roce 1964, připravil režisér Jakub Vašíček se třemi herci Divadla ALFA, třemi herci Divadla PUK a hudebníkem Danielem Čámským. Česká premiéra pod názvem Čáslavská – Tokio – 1964 se bude konat v září při Mezinárodním festivalu DIVADLO Plzeň a v Divadle ALFA.
Divadlo ALFA v Japonsku často hostuje a s tokijským Divadlem PUK spolupracuje už od roku 2018. První nápad na společné představení vznikl v roce 2021, kdy Alfě v Japonsku kvůli covidovým opatřením chyběli herci a soubor museli doplnit japonští loutkáři.
Pan Kašpar a jeho povedená rodinka – tradiční maňáskové divadlo, které si neklade za cíl vychovávat, ale pobavit a rozesmát. Kašpar a jeho Kalupinka mají dětátko! Tak to bude náramná taškařice…
Plzeňský Prazdroj – bednáři
Tradiční bednářské řemeslo k Plzeňskému Prazdroji neodmyslitelně patří. Plzeňský pivovar jako jediný na světě tuto tradiční profesi udržuje a bednáře stále zaměstnává. Jejich řemeslná zručnost je unikátní. Právem tak bylo bednářství na konci roku 2018 zapsáno na národní seznam kulturního dědictví. Je to další krok k vysněnému cíli – zápisu na seznam památek UNESCO a uchování této pivovarské tradice pro další a další generace.
Plzeňský Prazdroj – pivo
Pivo se v Plzni vařilo střídavě u jednotlivých právovárečných měšťanů. Kvalita byla různá, a proto se v hlavách plzeňských měšťanů zrodí myšlenka na vlastní pivovar s dobrým pivem. V novém Měšťanském pivovaru vaří 5. října 1842 sládek Josef Groll první várku nového plzeňského piva, které brzy dobude celý svět.
Dne 1. března 1859 si pivovar nechal zaregistrovat u Obchodní a živnostenské komory v Plzni ochrannou známku Pilsner Bier – Plzeňské pivo a v roce 1898 Plzeňský Prazdroj – Pilsner Urquell.
Pilsner Urquell si zakládá na své neměnné chuti. A tu potvrzují i odborné analýzy. Měření švýcarské laboratoře v St. Gallenu z roku 1897 zaznamenala parametry jeho kvality. Tytéž hodnoty potvrdila i její následovnice Labor Veritas v roce 2008. Pilsner Urquell si tak dodnes zachovává chuť, která mu vydobyla slávu v celém světě.
Regionální potravina Plzeňského kraje
Soutěž se koná ve všech krajích České republiky s výjimkou Prahy. Značku Regionální potravina mohou získat producenti zemědělských a potravinářských výrobků do 250 zaměstnanců. Oceněný výrobek získává právo zdarma užívat značku po dobu čtyř let.
Regionální potravina je projektem Ministerstva zemědělství. Státní zemědělský intervenční fond značku administruje. Logo se symbolicky zobrazenou krajinou získalo doposud přes 1000 výrobků.
Lékařská fakulta v Plzni
byla založena dekretem prezidenta republiky dr. Edvarda Beneše č. 135 ze dne 27. října 1945. Ze skromných začátků se plzeňská lékařská fakulta stala moderní vysokou školou. Lékařská fakulta v Plzni, jediný zástupce Univerzity Karlovy v západočeském regionu, přijímá každým rokem ke studiu kolem 300 uchazečů na všeobecné a 50 na zubní lékařství v českých programech, v anglických programech pak kolem 90 na všeobecné lékařství a 10 na zubní lékařství. Celkově zde ve všech ročnících studuje více než 2000 budoucích lékařů a také na 200 studentů v postgraduálních programech.
Zbrusu nový kampus Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni se dočkal slavnostního otevření v listopadu 2022. Do té doby byla výuka budoucích lékařů roztroušená do několika nevyhovujících objektů ve městě. Od tohoto data je vše pohromadě v nově vybudovaném areálu v aleji Svobody v těsném sousedství fakultní nemocnice na Lochotíně. Stavba unikátního areálu trvala deset let a celkem vyšla na 2,36 miliardy korun.
V nové sedmipodlažní budově s celkovou plochou 30 000 metrů čtverečních je devět výukových ústavů. Studenti tam kromě poslucháren a seminárních místností najdou také odbornou knihovnu, odpočívárnu, šatny nebo kolárnu. To hlavní se ukrývá v simulačním centru, kde studenti nacvičují reálné zákroky na figurínách. K dispozici mají základní simulátory pro nácvik nepřímé srdeční masáže a umělého dýchání i velmi pokročilé přístroje, kde si vyzkouší zákroky z intenzivní a urgentní medicíny.
Univerzitní medicínské centrum získalo v roce 2014 pět teoretických ústavů a výzkumné Biomedicínské centrum. Celková investice na stavbu i vybavení budovy vyšla na 462 milionů korun. V dalších dvou letech se areál rozrostl o posluchárny pro 200 lidí za dalších 54 milionů. V roce 2022 dokončená druhá etapa si vyžádala náklady ve výši 1,84 miliardy korun.
Program: viz níže