Mladá fronta dnes: Slavnosti osvobození začaly. Vyvrcholí o víkendu v Plzni
Oslavy osvobození a konce 2. světové války před 79 lety už se rozběhly. V Hostouni a Bělé nad Radbuzou si v úterý obyvatelé spolu s americkými vojáky ze základny v bavorském Vilsecu připomněli příběh záchrany stovek ušlechtilých koní. V Újezdu u Trhanova vzpomněli 100. výročí narození Virgila Kirkhama, který tu zahynul 30. dubna 1945 jako poslední americký pilot nad Evropou. Cílem operace Kovboj z 30. dubna 1945 byla záchrana válečných anglických, amerických, francouzských a polských zajatců. K veliteli kavaleristů, přezdívaných Pattonovi duchové, plukovníku Charlesi Hancock Reedovi, se dostala také prosba o záchranu 650 ukořistěných koní, z toho 250 lipicánů z vídeňské jezdecké školy, v témže prostoru. Němečtí správci se totiž báli o osud koní v případě, že by padli do rukou Rusů. Akce se podařila, ale vyžádala si i americké oběti. Příběh, o kterém dokonce 20 let po válce vznikl hollywoodský film, se do povědomí místních obyvatel dostal až po mnoha desetiletích a oslavy ho připomínají od roku 2006. Pravidelně se jich účastní současná americká jednotka z Vilsecku, jejíž příslušníci tady tehdy padli.
Hostem oslav byl v klobouku amerických kavaleristů mimo jiné známý kardiochirurg a senátor Jan Pirk. Ten zmínil, že jeho rodina pocházela z nedaleké vesnice Lísková, která zanikla kvůli poválečnému vývoji a vzniku pohraničního pásma. Pirk se také účastní tradičního štafetového běhu Po stopách operace Kovboj z Eslarnu přes hraniční přechod Železná a náměstí v Bělé nad Radbuzou do Hostouně. „Letos jsme běželi se synem, vnukem a snachou,“ doplnil Pirk.
U pomníku na úbočí Zadní hory u Trhanova se uskutečnilo setkání ke 100. výročí narození Virgila Kirkhama, který tu zahynul jako letec hloubkař v troskách letounu P-47 Thunderbolt 30. dubna 1945. Dvacetiletý muž se stal pravděpodobně posledním stíhacím pilotem amerického letectva, jenž položil v Evropě život při plnění bojového úkolu. Do Plzně na Slavnosti svobody jezdil po Listopadu dlouhá léta jeho bratr Marion. Zemřel na podzim roku 2021 ve věku 99 let.
Hlavní program letošních oslav začne v Plzni zítra. Nepřijedou už veteráni, ale očekává se příjezd skupiny zhruba 30 jejich rodinných příslušníků. „Budou stejně jako jejich otcové a dědové, pro nás američtí a belgičtí osvoboditelé, nedílnou součástí programu, který jsme pro letošní rok připravili. Oficiálně je přivítáme na zahajovacím ceremoniálu v pátek 3. května na náměstí Republiky,“ sdělil primátor Plzně Roman Zarzycký a doplnil, že rodinní příslušníci válečných veteránů se zúčastní vzpomínkových setkání u památníků, Konvoje svobody, běhu s Pamětí národa nebo debaty se středoškolskou mládeží.
Přivítání rodinných příslušníků amerických a belgických veteránů bude předcházet v pátek od 18 hodin na náměstí Republiky vystoupení plné energie amerického studentského marching bandu Stuttgart Legacy Drumline. Z amerických vojenských posádek v německém Ansbachu a Vilsecku se představí na třicet kadetů v exhibici se zbraní.
Dalším vrcholem bude přehlídka vojenských historických vozidel s přeletem dobových letounů Convoy of Liberty. Vyjíždí v neděli v 11 hodin ze Sukovy ulice a okolo 12.30 má dojet na náměstí Republiky. Slavnosti uzavře v pondělí v 18 hodin hlavní vzpomínkový akt u památníku „Díky, Ameriko!“
Po celé tři dny budou ve městě tradiční vojenské kempy a hudební pódia. Řidiči by měli od pátku do pondělí počítat s řadou dopravních omezení v centru Plzně. Více informací na webu slavnostisvobody.cz.
autor: Martin Polívka