Před 25 lety zemřel generálmajor, pilot 312. československé stíhací perutě a čestný občan města Plzně, Antonín Liška
Před 25 lety zemřel generálmajor, pilot 312. československé stíhací perutě a čestný občan města Plzně, Antonín Liška.
Narodil se 14. července 1911 v Hromnicích u Plzně.
Absolvoval Vojenskou akademii v Hranicích a letecké oddělení vojenské akademie v Prostějově. Po odchodu z Prostějovské akademie působil poručík Liška u pluku č. 1 – TGM v Hradci Králové. V červenci 1939 odešel do Polska. V protektorátě zanechal manželku, která pro těhotenství nemohla manžela následovat a byla pak gestapem celou válku vyslýchána a přes rok vězněna. Byl přijat do polského letectva, ale k létání se již nedostal pro nedostatek letadel a rychlý spád událostí. 19. září 1939 byl spolu s čs. vojenskou skupinou (tzv. český legion) při ústupu zajat sovětskou armádou a internován na území SSSR.
Po intervenci československé zahraniční vlády ve Francii byla skupina letců z internace uvolněna a odeslána zpět do Francie přes Istanbul, Egypt, do Indie a zpět okolo Afriky. Cesta trvala tři měsíce. Během této doby byla Francie poražena a letci dopluli v říjnu 1940 do Velké Británie.
Antonín Liška odešel po krátkém výcviku nejdříve k 1. britské stíhací squadroně na Hurricane II, pak k 312. čs. stíhací peruti, kde létal na Spitfire II, Vb. Při bojovém letu 29.6. 1942 utrpěl těžká zranění. Po rekonvalescenci absolvoval kurs operačních kontrolorů, stáž u Hlásného sboru, a nakonec školu dopravního letectva. Pracoval na velitelství dopravního letectva jako styčný důstojník.
Po návratu do ČSR byl zařazen do nově vytvořeného Leteckého dopravního pluku jako zástupce velitele, později jako velitel. Zde létal mimo jiné s ministrem zahraničí Janem Masarykem.
V roce 1949 byl z armády bez důvodu propuštěn. Prodával automobily, rozvážel mléko, pracoval jako parketář, později v konstrukčním útvaru Hutního projektu Plzeň a ve Škodovce (tehdy závody V.I. Lenina) jako odbytový pracovník, také zde v závodní škole práce vyučoval angličtinu. Až v roce 1968 mohl jako člen Svazu protifašistických bojovníků chodit na besedy s mládeží.
Po roce 1989 se zapojil do činnosti Svazu bojovníků za svobodu, Svazu letců ČR, Leteckého historického klubu Plzeň a Aeroklubu Plzeň – Letkov, kde je čestným předsedou. Je čestným občanem Plzně a obce Hromnice. Režiséru Zdeňku Svěrákovi pomohl při psaní scénáře k filmu o čs. letcích ve Velké Británii Tmavomodrý svět.
V roce 1996 se stal čestným občanem města Plzně.
Pohřben je v rodných Hromnicích.
Čest jeho památce, nikdy nezapomeneme!!!
Zdroj: http://www.classictrainers.cz/
Foto: http://www.classictrainers.cz/, vets.cz