Dobové tábory americké armády doplní 45. polní nemocnice. Na Plzeňsku reálně působila
Lokalitou, kde budou soustředěny dobové tábory americké armády z května 1945 budou letos výhradně Křižíkovy sady a přilehlá Proluka pod náměstím Republiky. Návštěvníci zde letos najdou například ležení americké 16. obrněné divize i s její technikou. Tradičně se však jedná o domovskou scénu projektu PLZEŇ 1945, za kterým stojí klub vojenské historie KVH Tommy & Yankee z.s. Plzeň. „S ohledem na atmosféru probíhající války na Ukrajině, ve které se budou konat letošní Slavnosti, jsme se rozhodli zaměřit naši historickou prezentaci na nebojové jednotky americké armády, které nejsou tak často vzpomínány, přestože mohou být i pro návštěvníky skutečně atraktivní,“ komentuje letošní podobu projektu předseda klubu Daniel Malý. „Společně s kolegyněmi ze spolku Army Nurse Corps představíme návštěvníkům 45. polní nemocnici, která na Plzeňsku reálně působila. Sloužili u ní vojenští lékaři, zdravotní sestry, asistenti a pomocný personál. Mnoha československým občanům pomohli a některým dokonce zachránili život díky novému léku, penicilinu,“ doplňuje Malý.
Jedním z takových zachráněných byl i tehdy devítiletý Karel Pacner, publicista, žurnalista a spisovatel, který byl coby reportér přítomen startu mise Apollo 11 na Měsíc. Zánět slepého střeva mu operovali čeští lékaři v Klatovech, ale na následnou infekci byla jejich léčiva nedostačující. Jediným řešením bylo požádat Američany v Plzni o poskytnutí „zázračného léku“. Léčba se táhla týdny, ale díky penicilinu byla úspěšná, jak Pacner vzpomínal: „Celkem mě operovali čtyřikrát. Dostal jsem 140 injekcí PNC, další injekce nepočítám a 10 transfuzí krve. Byl jsem prvním pacientem v Klatovech, kterému dávali penicilín.“ Karel Pacner nás bohužel opustil v dubnu 2022, ve věku 85 let.
Na projektu PLZEŇ 1945 se bude opět podílet několik klubů vojenské historie z Plzeňska i celé České republiky. „Jelikož se náš spolek dlouhodobě zaměřuje na americkou 2. pěší divizi, známou svým znakem s hlavou indiána, zvolili jsme si letos k prezentaci 2. zdravotnický prapor. V rámci našeho mezinárodního badatelského projektu Men of the 2nd Infantry Division se totiž věnujeme osudům příslušníků zmíněné divize a zdravotníci byli vždy její neodmyslitelnou součástí, ačkoliv stáli poněkud ve stínu vojáků z bojových útvarů,“ dodává za pořádající klub Tomáš Hataj. „V srdcích budeme mít i vzpomínku na válečné veterány, kteří nás v posledních letech opustili, a kteří patřili k tradičním tvářím Slavností svobody,“ doplňuje Hataj.
Projekt PLZEŇ 1945 bude pochopitelně opět připomínat nejen příslušníky americké armády, ale také statečné Plzeňany, kteří se o svobodu aktivně zasloužili. V pátek 6. května nabídne komentovanou prohlídku tábora také školním skupinám, které projeví zájem a rezervují si čas na e-mailu plzen1945@gmail.com.
V rámci projektu PLZEŇ 1945 se bude možné objednat na hodinovou komentovanou prohlídku dobové polní nemocnice. Budou se konat jak v českém, tak anglickém jazyce, a je třeba si rezervovat místo dopředu.
zdroj: https://www.facebook.com/plzen1945/
foto: ilustrační