„Při vyprávění jsem si uvědomoval, jakou cítí lásku a sounáležitost s těmi třemi tisíci vojáky, kteří tak daleko nedošli. Když vzpomínal, jaké to bylo v té strašlivé chladné zimě roku 1944 během bitvy o Ardeny, člověku to vhánělo slzy do očí. Když jsem ho ale požádal, aby vyprávěl o příchodu do Plzně, vždy se rozzářil a člověka to zahřálo u srdce. Pro vojáky, kteří měli to štěstí, dočkali se konce války a došli až sem, je vzpomínka na Plzeň tou nejkrásnější a nejsvětlejší z celé temné historie, kterou prožili,“ zaznělo dnes při vzpomínkovém aktu u památníku 2. pěší divize na Chodském náměstí od Chrise Ingrama, který do Plzně přijel uctít památku svého děda Earla Ingrama. Promluvil i další z potomků amerických veteránů Tom Duncan, syn Jamese H. Duncana, jenž svoji cestu Evropou zachytil jako fotograf a pořídil tak celou řadu unikátních snímků. „Vážíme si toho, jak si připomínáte naše otce a praotce, kteří bojovali za svobodu,“ uvedl Tom Duncan.
V Husově ulici u památníku 16. obrněné divize promluvil Dale Rieb, zeť válečného veterána George Thompsona. „George jsem na Slavnostech svobody doprovázel od roku 2008. Veteráni, kteří Plzeň v roce 1945 osvobodili, sem přijeli proto, aby splnili svůj úkol, a tím bylo zajistit svobodu tehdejšímu Československu. Když měli po revoluci příležitost, vraceli se sem proto, že s Čechy cítili sounáležitost. Měli radost, z toho, když viděli, že český národ může vzkvétat. Američtí veteráni přivezli českému národu svobodu a je dobře, že si po letech nesvobodného režimu, který krátce poté nastal, český národ tu svobodu dokázal znovu vydobýt. Veteráni nikdy nezapomněli na vás a vy jste nikdy nezapomněli na ně. A společně nesmíme nikdy zapomenout na to, co se odehrálo. Nikdy nesmíme dopustit, aby se to opakovalo,“ řekl Dale Rieb.
Po položení květin u obou památníků se zástupci města, Plzeňského kraje, centrálního obvodu, Policie ČR a řady spolků a organizací společně s příbuznými amerických a belgických veteránů přesunuli k nedalekému pomníku a uctili památku československých vojáků bojujících na západní frontě v letech 1940 – 1945. Odtud přešli k Velkému divadlu, aby si připomněli u pomníku G. S. Pattona úlohu tohoto legendárního amerického generála, který za druhé světové války velel právě 3. armádě a jemuž miliony Evropanů vděčí za svobodu.