Slavnosti svobody budou poprvé od roku 1990 bez válečných veteránů, nabídnou zajímavý vojensko-historický a kulturní program
Vojensko-historickým a kulturním programem si Plzeň ve dnech 5. – 8. května připomene události spojené s osvobozením americkou armádou. K programu Slavností svobody, v němž prostor neodmyslitelně patří dobovým vojenským kempům, přehlídce historické vojenské techniky, vzpomínkovým aktům i atraktivním koncertním vystoupením, se nově připojí nezisková organizace Post Bellum. S rodinným programem v rámci projektu Paměť národa se představí na náměstí Republiky v pondělí 8. května.
Dobové vojenské kempy, v nichž jsou k vidění desítky vozidel těžké i lehké obrněné techniky, dílenské a přepravní techniky včetně makety legendární stíhačky Spitfire, nebo polní kuchyně a vojenské ubikace, se rozloží nejen v Křižíkových sadech, ale část z nich se vrátí do prostoru zrekonstruovaného parku za obchodním centrem Plaza.
Jedním z vrcholů oslav bude nedělní konvoj s více než 200 kusy historické vojenské techniky Convoy of Liberty. Nad ním by měly přeletět nejen současné víceúčelové bojové letouny, ale i historická výcviková letadla.
Kromě menších pietních aktů se hlavní vzpomínkové setkání uskuteční tradičně 6. května 2023, v den osvobození Plzně, u památníku Díky, Ameriko!
Slavností svobody se poprvé od roku 1990 nezúčastní američtí a belgičtí váleční veteráni, kteří do Plzně pravidelně či nepravidelně přijížděli, aby zavzpomínali na důležité okamžiky z konce II. světové války v jejich životech a zároveň uctili památku svých spolubojovníků a kamarádů, kteří ve válce padli nebo se svobody v České republice nedožili. Čestnými hosty Slavností svobody budou ale někteří rodinní příslušníci válečných veteránů, pro něž jsou činy a odkaz jejich předků neméně důležité. Atmosféru alespoň části programu, konkrétně vzpomínkového aktu u památníky Díky, Ameriko! a Konvoje svobody, zprostředkuje nejen válečným veteránům on-line přenos prostřednictvím facebookových stránek města a Slavností svobody.
Kulturní program na náměstí Republiky a v amfiteátru za obchodním centrem Plaza se jako každý rok ponese především v rytmu swingu, jazzu, folku a country. Vystoupí například Kateřina Steinerová & Her Swing Boys, Václav Noid Bárta a Cimbálová muzika Milana Broučka, skupiny Cop, Navostro, Taxmeni nebo Bratři Ebenové. Zazní Ellingtonův Sacred Concert pro soprán, sbor a big band. Na své si přijdou také příznivci Plzeňské filharmonie, která zahraje v rámci pátečního zahajovacího večera.
Náměstí Republiky bude 8. května patřit programu připravenému ve spolupráci s plzeňskou pobočkou Paměti národa. Dopoledne se v Plzni poprvé poběží pro Paměť národa, „abychom nezapomněli na osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holocaustu, disidentů, všech bojovníků za svobodu“, odpoledne zazní legendární filmové skladby Slávy Emana a Jaroslava Ježka v podání swingového orchestru Ježkovy stopy nebo známé melodie Voskovce, Wericha a Ježka v takzvané zámořské verzi, tedy s protiválečnými texty v programu nazvaném Hlas z Ameriky. S orchestrem Paměti národa složeným z mladých muzikantů pod vedením Matěje Kroupy vystoupí Monika Načeva a další hosté.
Na roli 16. obrněné divize americké armády, jejíž tanky a vozy vjely 6. května 1945 do Plzně jako první a která si v letošním roce připomíná 80. výročí založení v táboře Camp Chaffee přesně 15. července 1943, upozorní výstava v mázhauzu plzeňské radnice. Venkovní výstavní panely ve Smetanových sadech se zaměří na Poválečné roky svobody.
Program Slavností svobody je k dispozici na https://www.slavnostisvobody.cz/program/