Oslavy osvobození v kraji

Oslavy osvobození americkou armádou v Plzni doprovázejí četná vzpomínková setkání na mnoha místech západních Čech. 

Datum Místo Čas zahájení Akce
31. března Koryta u Klatov 14.00 Odhalení pamětní desky pplk./ Sgt Ladislavu Němečkovi
30. dubna Újezd na Domažlicku 15.00 Vzpomínka na sestřeleného amerického pilota Virgila Kirkhama
30. dubna   Bělá nad Radbuzou, Růžov, Hostouň    14.00 Hostouň Účast americké armády 2nd Cavalry regiment z Vilsecku  – obrněné vozidlo Stryker, historická vojenská technika, přelet JAS 39 – Gripen,  armáda ČR 13. dělostřelecký pluk Jince – samohybná houfnice Dana, seskok parašutistů  
16.00 Růžov
18.00 Bělá
1. května Díly 10.00 Vzpomínkový akt a rekonstrukce historické události – tragédie, při které zahynulo 6 příslušníků americké 90. pěší divize
4. května Dobřany

náměstí T. G. M.

18.00 6. dobřanské májové slavnosti
projekce filmu Hvězda zvaná pelyněk
kino Káčko, vstup zdarma
6. května od 9.30 příjezd konvoje, uctění památky, odhalení pamětní desky, hudební a taneční vystoupení, dobová módní přehlídka, dobový tábor německé armády, a další
13.00 Boj o radnici – střet US Army a německé branné moci, www.kvhdobrany.cz
5. května Starý Plzenec 14.00 Předhradí hradu Radyně, příjezd konvoje historických vojenských vozidel
5. května Blovice 16.00 Vzpomínkový akt, příjezd konvoje historických vojenských vozidel
5. května Domažlice 16.00 Hudební program před radnicí, vystoupení hostů, příjezd historických vojenských vozidel a položení věnců k pamětní desce.
Doprovodný program – One man show, Patrick Dewane – The Accidental Hero v kině Čakan, koncert na náměstí s promítáním dobových fotografií z roku 1945 na věž
5. května Klatovy   Vzpomínkový akt
5. května Planá   Odhalení pomníku 97. pěší divizi a 16. obrněné divizi
5. května Dýšina   Vzpomínkový akt
5. května Rokycany   Vzpomínkový akt
7. května Losiná   Odhalení pamětní desky 2. pěší divizi
30. června Břasy   Vzpomínkový pietní akt Potůček Tolar

 

Convoy of Remembrance Cesta za svobodou severním Plzeňskem
  4. května
15.30 Novosedly
17.30 Bezdružice
5. května
11.00 CONVOY OF LIBERTY Plzeň
12.30 Plzeň – Domovinka, Slovany
15.00 Dýšina
5. května
10.00 Cebiv
11.30 Pernarec
14.30 Líšťany
15.45 Lipno
 6. května
10.30 Merklín 
12.00 Chotěšov
6. května
10.00 Dražeň
11.15 Dolní Bělá
12.25 Horní Bělá