Ženský koncentrační tábor v Holýšově osvobodili 5. května

Přidal:

Před 72 lety osvobodili německý koncentrační tábor Holleischen, který byl pobočkou koncentračního tábora Flossenbürg, vojáci Svatokřížské brigády. Němci zde zadržovali 400 Francouzek, 280 Židovek, 167 Polek a také Češky.

Na tábor vojáci zaútočili, vězeňkyně osvobodili a zajali okolo 200 esesmanů a dozorkyň. Hned po osvobození polská brigáda z koncentračního tábora odešla na své pozice do Všekar, Kvíčovic, Štichova, a Neuměře.

Kromě koncentračního tábora v Holýšově osvobodila Svatokřížská brigáda kolem 10 000 dělníků různých národností, které Němci využívali na nucené práce, likvidovala německé vojenské jednotky a zmařila několik připravovaných útoků na americké vojáky.

V Holýšově dnes, 5. května, připomene 72. výročí osvobození ženského koncentračního tábora polský Úřad pro válečné veterány a politické vězně a Svaz vojáků Národních ozbrojených sil. Slavnostního aktu se zúčastní veteráni bojů o nezávislost Polska, zástupci Parlamentu Polské republiky, orgánů státní správy a samosprávy Polské a České republiky a představitelé duchovenstva i armád obou zemí. Zazní zde také dopis od předsedkyně vlády Polské republiky Beaty Szydło. Slavnostní ráz ceremonie podtrhne přítomnost čestné stráže Armády Polské republiky, která se v zahraničí prezentuje jen ve výjimečných případech.

0