Výstava Z Dunkirku do Plzně přiblíží příběh Československé samostatné obrněné brigády

Přidal:

V roce 75. výročí otevření druhé fronty ve francouzské Normandii si Plzeň venkovní výstavou ve Smetanových sadech připomene roli Československé samostatné obrněné brigády, zahraniční vojenské jednotky ve Velké Británii, jejíž bojové nasazení je spojeno s přístavem Dunkerque (Dunkirk). „Boje Čechoslováků u Dunkirku se měnily mezi klidnými obdobími a prudkými střety. K jednomu z největších útoků, a pro naše vojáky byl úspěšný, došlo 28. října 1944. V obléhání pevnosti ale Němci kapitulovali až 9. května 1945, po celkové kapitulaci německé armády,“ připomíná autor výstavy Ivan Rollinger. Část expozice bude věnována tzv. zvláštnímu kombinovanému oddílu, který byl z jednotky uvolněn v počtu zhruba 140 mužů a přidělen do 3. armády generála Pattona. Do Plzně dorazil 7. května a po dohodě s americkým velitelstvím byl umístěn v Kyšicích. Výstava potrvá od 2. do 30. května.
Historii brigády bude věnována i tradiční soutěž pro rodiny s dětmi. Interaktivní soutěžní klání, při kterém budou muset účastníci prokázat nejen vědomostní, ale i fyzické dovednosti, je připravena na sobotu 4. května od 10 do 17 v trase kemp za Plazou, nábřeží řeky Mže, Rooseveltův most a s cílem na náměstí Republiky.
Vedle amerických a belgických válečných veteránů navštíví Slavnosti svobody dvaadevadesátiletý Josef Švarc, příslušník Československé samostatné obrněné brigády, který se účastnil obléhání přístavu Dunkirk. Patřil k nejmladším vojákům.

0