Výstava S „Indiánem“ na rameni seznamuje s důležitými okamžiky v historii 2. pěší divize americké armády

Přidal:

Letos uplyne  dlouhých 72 let od chvíle, kdy se v Plzni, Domažlicích a Klatovech objevili američtí vojáci se znakem „Indiána“ na ramenou. Šlo o příslušníky legendami opředené americké 2. pěší divize, jednotky, která byla sestavena z mnoha vojenských oddílů již v letech 1. světové války na francouzské frontě. „Indiáni“ zde vybojovali nejednu těžkou bitvu a svým dílem přispěli k ukončení válečného krveprolití. Tehdy také vznikl nezaměnitelný znak jednotky – bílá pěticípá hvězda opatřená uprostřed reliéfem hlavy indiána vybavené čelenkou. Tento symbol provází „druhou pěší“ dodnes.

Na výstavě je prezentována řada dobových fotografií pocházející ze sbírek Patton Memorial Pilsen, Muzea Chodska, Muzea Jižního Plzeňska, Národního archivu ve Washingtonu, Alana Koukola, Pavla Hauznera, Miloše Kašpara, Pavlíny Pospíšilové a dalších. Autentické fotografie zachycující vstup 2. pěší divize do Československa pořídil na počátku května 1945 americký válečný veterán James Duncan. Autorem snímků z prostředí amerických vojenských hřbitovů, památníků 2. pěší divize ve Francii, Belgii a ČR a amerických válečných veteránů je Karel Foud.

Zajímavostí je, že v řadách Amerického expedičního sboru bojujícího v letech 1. světové války na francouzsko–německé frontě sloužilo také několik Čechoameričanů. Jedním z nich byl i Václav Kovářík, který v Americe přijal jméno James. Padl jako příslušník 23. pěšího pluku 2. pěší divize 18. července 1918. Dnes je pohřben ve francouzském Oise – Aisne na American Cemetery založeném v r. 1937. Rodák ze Srb u Nepomuka zde leží po boku dalších 6 011 Američanů. Je také zřejmě prozatím jediným známým Čechoameričanem, který stál u zrodu slavné 2. pěší divize, té divize, která na sklonku dalšího celosvětového konfliktu vstoupila do kraje Kováříkových předků.

Výstavu ve Smetanových sadech slavnostně zahájil ve čtvrtek 4. května 2017 první náměstek primátora Martin Baxa. I přes nepřízeň počasí se při vernisáži tančil swing na autentickou nahrávku Beer Barrel Polka v podání orchestru Glenna Millera z roku 1942. Zahájení přihlížel i Earl Ingram, příslušník 2. pěší armády a jeden z osvoboditelů Plzně.

  

 

 

 

0