Vítězkou soutěže o Cenu Jana Palacha je Silvie Kůželová

Přidal:

Překvapení a dojetí vítězky Silvie Kůželové provázelo dnešní vyhlášení Ceny Jana Palacha. Výsledek soutěže, jejíž založení iniciovali členové Bratrstva 17. střeleckého praporu z Belgie, vyhlásil na plzeňské radnici primátor Martin Zrzavecký v přítomnosti vzácných hostů a belgických veteránů, kteří se účastní Slavností svobody.

Soutěž je vypisována každé dva roky a je určena studentům plzeňských středních škol a gymnázií. Účastníci mají za úkol sepsat úvahu ve francouzštině na téma, které se zpravidla týká historie nebo současnosti Evropy. Pro letošní rok bylo zadané téma „Dnešní doba nezná hrdiny. Souhlasíte s tím?“.  Nejlépe si s námětem poradila podle odborné poroty, v níž kromě velvyslance Belgického království v ČR J. E. Grégoirea Vardakise zasedal zástupce partnerského města Liège a středoškolská učitelka francouzštiny Alena Smejkalová, studentka Obchodní akademie Plzeň Silvie Kůželová.  Součástí Ceny Jana Palacha je týdenní pobyt v belgickém Liège včetně stáže na úřadě a několikadenní pobyt v rodině belgického válečného veterána Michela Gilaina.

Soutěž o Cenu Jana Palacha byla v roce 1990 založena členy belgického Bratrstva 17. střeleckého praporu, kteří se účastnili osvobozování Plzně v roce 1945 společně s 3. armádou generála Pattona. Vzhledem k ukončení činnosti bratrstva v roce 2012 organizuje soutěž město Plzeň a na zajištění ceny pro vítěze se podílí belgické Liège, které je partnerským městem Plzně od konce 2. světové války.  

0