Tři nové plzeňské trasy rozšířily aplikaci Místa paměti národa

Přidal:

Po stopách americké armády při osvobozování Plzně, parašutistů z vojenské operace Canonbury a plzeňské židovské komunity se vydávají tři nové trasy v interaktivní mobilní aplikaci Místa paměti národa. Rozšíří stávajících 912 historicky zajímavých míst po celé České republice i mimo ni. Na nově vzniklé trasy upozorní venkovní výstava v Kopeckého sadech před budovou Západočeského muzea, která bude zahájena ve čtvrtek 1. června. Tentýž den se od 17 hodin uskuteční komentovaná procházka po části jedné z tras s názvem „Vyvalte sudy, Američané jsou v Plzni!“ s pamětníkem Richardem Smolou.

Všechny tři nové trasy aplikace Místa paměti národa vycházejí zároveň v tištěné podobě. Průvodce bude k dostání nejen v Západočeském muzeu a Návštěvnickém centru Plzeňského Prazdroje, ale i a na dalších místech.

První trasa se týká ikonického momentu Plzně – osvobození americkou armádou. Provádí návštěvníky místy, kde se Američané dostali do přestřelky s vojáky wehrmachtu, kde si vybudovali svá velitelská stanoviště nebo kde měli postavené stany a polní prádelnu. Na osvobození americkou armádou vzpomínají místní pamětníci Josef Vlach, Ida Milotová nebo Mojmír Fencl. 

Druhá trasa Paměti národa se věnuje plzeňským Židům, kterých před 2. světovou válkou ve městě žilo 2064. Po osvobození se jich ale vrátilo pouhých 204. Návštěvníci výstavy (či uživatelé mobilní aplikace) si mohou poslechnout vyprávění místních rodáků Vladislava Krátkého či Petra Riesela. Trasa vede kolem Velké synagogy, rabinátu a Masarykova gymnázia.

Třetím tématem, o němž výstava a aplikace vyprávějí, je operace Canonbury – plán na bombardování Škodovky, na němž se podíleli členové výsadku Anthropoid,  Out Distance a Silver A spolu s místními pomocníky. Trasa vede po místech, spjatých s touto operací a plzeňskými rodinami, které odbojářům poskytli úkryt. Návštěvníci se seznámí s příběhy pamětníků Richarda Smoly nebo rodiny Králových.  

0