Tisíce lidí sledovaly populární Convoy of Liberty

Přidal:

Přes 200 kusů převážně historické vojenské techniky se dnes představilo v Convoy of Liberty, který je nejoblíbenější částí programu Slavností svobody. Tisíce Plzeňanů a návštěvníků lemovaly trasu konvoje od Sukovy ulice, kam se vojenské historické vozy od ranních hodin sjížděly. Odtud kolona vyjela po Klatovské třídě do sadů Pětatřicátníků, kde se rozdělila, a část převážně džípů s americkými a belgickým veterány dorazila až na náměstí Republiky. Tady na ně čekal, jako každý rok, soubor písní a tanců Jiskra, aby je přivítal nejen písněmi, ale i chlebem a solí.

V čele konvoje se objevily tanky Sherman, Jackson a Stuart, obrněné průzkumné šestikolky M8 Greyhound, vozy Dodge nebo samohybná houfnice Sexton, která se v Plzni představila poprvé. Některé z nich mohli návštěvníci obdivovat už ve vojenském kempu 16. obrněné divize za Plazou. Součástí kolony bylo 15 vozů reprezentujících Československou samostatnou obrněnou brigádu, mezi nimi Ford Canada, Bedford, Fordson a Austin Tilly. Současná americká armáda se představila dvěma průzkumnými vozidly Stryker. Přehlídku vojenských historických vozidel komentoval Petr Tolar z Klubu vojenské historie Tommy & Yankee prostřednictvím veřejného rozhlasu. Přesně v půl jedenácté přeletěly nad konvojem stíhačky JAS-39 Gripen Armády ČR.

Slavnosti svobody dnes pokračují kulturním programem na náměstí Republiky a také v jednotlivých vojenských kempech. Zítra se mj. uskuteční beseda s veterány včetně autogramiády a ti, kteří mají rádi dobrodružství, se mohou přihlásit do soutěže „Operace Anthropoid“, jež je určena nejen rodinám, ale i dětským jednotlivcům. Prověří si v ní nejen fyzické, ale i vědomostní dovednosti.

0