U Památníku generála G. S. Pattona si stovky lidí připomněly události 6. května roku 1945

Přidal:

Vojenská ležení, historické kempy, džípy, různá vojenská technika, ale i doprovodný hudební program přilákaly v sobotu tisíce Plzeňanů a návštěvníků do centra města. Stovky lidí si pak odpoledne u Památníku generála G. S. Pattona připomněly události 6. května roku 1945.

„Svoboda je hodnota, kterou si musíme stále připomínat, vážit si jí a bránit ji. V kontextu současného světového dění je vidět, že není samozřejmostí,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký a poděkoval přítomným veteránům za to, že váží dalekou cestu a věnují svůj čas a energii tomu, aby oslavám v Plzni dodali lesk.

Za americké i belgické veterány promluvil Earl Ingram z 2. pěší divize americké armády: „Je mi ctí pozdravit vás jménem všech přítomných veteránů. Děkujeme za pohostinnost, upřímné přátelství a vřelé přijetí, kterého se nám dostává od roku 1989, kdy to začalo být politicky možné. Když jsme sem před 72 lety přijeli, byli jsme příliš mladí, abychom si uvědomovali plný význam tragédie 2. světové války, jejíž součástí jsme se stali, ke které nemělo dojít a která stála miliony lidských životů. Ale uvědomovali jsme si, že jsme se setkali s lidmi, s nimiž máme společné hodnoty, které jsme chovali ve svém srdci. Jsme nesmírně vděčni, že jste nám umožnili přivézt si s sebou naše rodiny, aby mohly poznat vděčnost Plzeňanů, již jsme zažívali v roce 1945. Vyzýváme vás, abyste si nikým a pod žádnou záminkou nenechali vzít svou svobodu a volnost.“

Předseda vlády České republiky přijel do Plzně, aby osobně uctil památku všech bojujících za svobodu. „Nezapomeňme na ty, kteří se nacistům dokázali postavit na východní i západní frontě, u nás v domácím odboji, při květnovém povstání v Praze,“ řekl.

Vzpomínkového aktu vedle dalších významných hostů zúčastnil velvyslanec Belgického království Gregoir Vardakis a chargé d´affaires Velvyslanectví Spojených států amerických Kelly Adams-Smith.

Zítra Slavnosti svobody pokračují dopolední jízdou vojenských historických vozidel a techniky Convoy of Liberty. Přes dvě stě kusů v čele s tanky Sherman, Jackson, Stuart a džípy, které povezou americké i belgické veterány, vyjede v 11 hodin ze Sukovy ulice po trase Klatovská třída, sady Pětatřicátníků a Tyršova ulice. Na pondělí 8. května je také připravena rodinná soutěž „Operace Anthropoid“ nebo beseda s válečnými veterány včetně autogramiády.

      

0