Slavnosti svobody si nenechalo ujít 90 tisíc lidí

Přidal:

Kolem 90 tisíc lidí si nenechalo ujít Slavnosti svobody v Plzni. Akce, na niž přijeli tři američtí a čtyři belgičtí veteráni, vnuk generála Pattona, velvyslanci Belgického království i Spojených států amerických v České republice a další vzácní hosté, vyvrcholila v neděli odpoledne vzpomínkovým aktem u obnoveného památníku Díky, Ameriko!

„Denně se v centru pohybovalo 20 až 25 tisíc lidí. Nově jsme zaznamenali výrazně více turistů, a to nejen z ostatních regionů republiky, ale i ze zahraničí,“ zhodnotil Slavnosti svobody Plzeň 2018 primátor Martin Zrzavecký. Z programu byl během letošních oslav největší zájem o přehlídku historických vojenských vozidel Convoy of Liberty, kterou si v sobotu nenechalo ujít kolem 20 tisíc lidí. V obležení zájemců byly dobové vojenské kempy, velký ohlas sklízely rovněž akce doprovodného programu.

Hlavní pozornost patřila především veteránům, kteří byli před 73 lety součástí armády osvobozující Plzeň. Muži, jimž je přes 90 let, měli připravený speciální program. Zúčastnili se řady vzpomínkových aktů, besedy s veřejností, prohlédli si dobové kempy nebo jeli v čele Convoy of Liberty. „Měli jsme velké štěstí, že jsme došli až do Plzně. Tři tisíce mužů z naší 2. pěší divize takové štěstí neměly a my jsme tady proto, abychom na ně vzpomněli,“ řekl při jednom z pietních aktů James Duncan. Z úst veteránů zněla slova díků za nadšené přijetí Plzeňany nejen na konci druhé světové války, ale i během posledních bezmála třiceti let, kdy se oslavy v Plzni konají.

Slova díků žijícím a zesnulým veteránům zazněla i během nedělního hlavního vzpomínkového aktu u památníku Díky, Ameriko!, jenž Slavnosti svobody 2018 oficiálně zakončil. Za veterány při něm promluvil Earl Ingram z pluku 2. pěší divize. „Nikdy bychom neměli zapomenout, že jeden z nejhorších mužů, kteří kdy chodili po této zemi ve 20. století, se dostal k moci díky volebním lístkům. Jestliže se budeme zajímat o to, kdo nás vede, pak se té stejné chyby nedopustíme a pak ani už nikdy nebude potřeba budovat takové památníky, před jakým stojíme právě teď,“ uvedl Earl Ingram.

zdroj: www.plzen.eu

0