Slavnosti svobody navštívilo i přes nepřízeň počasí na 70 tisíc lidí

Přidal:

Vzpomínkový akt u památníku Díky, Ameriko! za účasti amerických a belgických válečných veteránů, velvyslanců obou zemí, zástupců vlády, Parlamentu České republiky, vedení města Plzně a dalších hostů ukončil čtyřdenní Slavnosti svobody v Plzni. Od pátku 3. května do pondělí 6. května je navštívilo zhruba 70 tisíc lidí, a to i přes chladné a nepříznivé počasí.
„Počasí nám úplně nepřálo, půl dne dokonce pršelo a bylo celkově chladno. Navzdory tomu byla návštěvnost veliká. To ukazuje, že odkaz svobody a osvobození je stále velmi silný. Jsem spokojen. Je to pro mě v roce třicátého výročí sametové revoluce velká radost a také symbolická facka těm, kteří tvrdí, že se po roce 1989 nic nezměnilo a že je to pořád stejné. Tady v Plzni to tak vůbec není, desetiletí komunistických lží jsou zapomenuta. Lidé si chtějí svobodu a demokracii aktivně připomínat,“ zhodnotil letošní Slavnosti svobody primátor města Plzně Martin Baxa.
Podle Earla Ingrama, který do Plzně přišel v roce 1945 jako voják 2. pěší divize, je nutné nadále předávat dětem a dalším generacím informace o tom, jak se události skutečně děly. „Je nutné se tomu věnovat a nikdy nepolevit, ani jeden jediný den. Každý z nás dospělých, co tu dnes stojíme, rozumí slovům svoboda a volnost. Úkolem je tyto hodnoty uchovat. Přejeme vám, abyste žili ve svobodě a spravedlnosti navždy,“ dodal Earl Ingram.
Právě veteránům patřila i letos hlavní pozornost. Všichni muži, jimž je přes 90 let, měli připravený speciální program. Zúčastnili se řady pietních aktů, besedy se studenty a s veřejností, prohlédli si dobové kempy, jeli v čele Convoy of Liberty a další. Z úst veteránů zaznívala velmi často slova díků za vřelé přijetí Plzeňany, za to, že si město stále připomíná jejich činy. „Děkujeme vám za vaši milou pohostinnost a vaše upřímné přátelství, které nám projevujete každý rok, když se sem vracíme. Vážíme si toho,“ shodli se veteráni.
Z programu Slavností svobody byl letos stejně jako v minulých letech největší zájem o přehlídku historických vojenských vozidel Convoy of Liberty, již si v neděli nenechalo ujít kolem 17 tisíc lidí. V obležení byly také dobové vojenské kempy, velký ohlas sklízely i akce doprovodného programu.

zdroj: www.plzen.eu

0