Sedmi letcům RAF z plzeňského Karlova byl odhalen památník

Přidal:

Sedm letců RAF, Oldřich Hořejší, Stanislav Peroutka, Miloslav Petr, Karel Pošta, Jiří Schwarz, Vilém Soukup a Jindřich Zářecký mají svůj památník v Plzni, v ulici Na Pomezí, v blízkosti budovy Sokola Karlov, která jako jediná z jejich rodné čtvrti zůstala. Dne 6. května 2018 byl odhalen potomky Miloslava Petra, Karla Pošty a Stanislava Peroutky za účasti zástupců městské správy, obvodu, Ministerstva obrany a vzácných hostů, mezi nimiž nechyběli váleční veteráni 2. světové války Alois Dubec a Josef Švarc.

Idea památníku vznikla jako poděkování Miloslavu Petrovi i rodině jeho snoubenky, jejíž členové se poté, co se seznámili s výstavou připravenou Klubem vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF, z. s., rozhodli darovat některé věci z pozůstalosti pana Petra. Původně měla být pamětní deska odhalena na jeho rodném domě. Ten už ale nestojí, stejně jako celý Karlov, rodná čtvrť dalších šesti letců RAF. Proto byl jako připomenutí všech zdejších rodáků vybrán jediný objekt, který z Karlova zbyl – sokolovna.

Oldřich Hořejší a Vilém Soukup byli za druhé světové války piloty 311. československé bombardovací perutě RAF, Stanislav Peroutka, Miloslav Petr piloty 310. československé stíhací perutě RAF, Karel Pošta a Jindřich Zářecký piloti 312. československé stíhací perutě a Jiří Schwarz žák pilotního výcviku v 56. operačně výcvikové jednotky. Tři z nich padli, čtyři odešli před komunismem zpět do Velké Británie.

0