Nové pylony památníku Díky, Ameriko! jsou usazeny. Znovu bude odhalen 3. května

Přidal:

Nové žulové pylony památníku Díky, Ameriko! byly ve středu 25. dubna usazeny na místo původních, které začaly praskat a podle statiků hrozilo jejich zřícení. Proto je v dubnu 2016 dělníci podřízli a odvezli pryč. Dva roky místo nich byly nerezovým plechem překryté základy pylonů vysoké asi jen čtvrt metru.
Nejtěžší pro obnovu pomníku bylo nalezení lomu, ze kterého by se daly vytěžit dostatečně velké žulové kvádry. Nakonec pro ně jely kamiony loni na podzim do Francie. Začátkem prosince 2017 oba ještě neopracované pylony jeřáb složil z kamionů do skladu firmy v Třemošné.
Už opracované 22 tun vážící žulové kvádry čtvercového průřezu o hraně dlouhé 110 centimetrů a délce 665 centimetrů včera přivezly kamiony uzavřené ve speciální kovové konstrukci. Ta pylony chránila před poškozením a zároveň jeřábníkovi umožňovala přesnou manipulaci při jejich usazování na speciální trny.

V následujících dnech, které zbývají do slavnostního odhalení, se budou provádět dokončovací práce, jako je začištění, dláždění, úprava osvětlení a vysázení zeleně. Proto bude okolí památníku až do slavnostního aktu ohrazeno.

foto: Martin Pecuch

>

0