První konvoj zorganizoval Milan Dlouhý, syn Martin v tradici pokračuje

Přidal:

Milan Dlouhý (1938 – 2007) zorganizoval v roce 1990 první spanilou jízdu vojenských historických vozidel, pro niž se v Plzni vžil název Convoy of Liberty. Tento rok podívanou, které vždy v ulicích Plzně přihlížejí desítky tisíc lidí, spoluorganizuje jeho syn Martin.
„Táta se už před rokem 1989 kamarádil s lidmi, kteří měli americké vojenské veterány. Slíbil, že na první svobodné oslavy osvobození Plzně ty kluky do Plzně i s jejich veterány přivede,“ vzpomíná Martin na první jízdu vojenských veteránů a na svého tatínka. „Táta příjezd Američanů zažil, byl to pro něj hodně silný zážitek. Měli jsme doma ‚lodičky‘ tedy pokrývky hlavy, které nosili američtí vojáci, i fotografie z roku 1945. Vždycky nám, dětem, říkal, že nás osvobodili Američané, ne Rusáci. Prvního amerického vojenského veterána si pořídil krátce po roce 1989,“ vypráví Martin. Dodává, že vše prožíval s tatínkem. Renovovali spolu vojenské veterány, jezdil s ním každý rok v konvoji. Milan Dlouhý byl prvním a dlouholetým předsedou Military Car Clubu Plzeň a také několik volebních období starostou města Horní Bříza.
Martin je dnes členem předsednictva klubu a letos má na starosti hladký průběh jízdy vojenských veteránů. Její účastníci se budou scházet už 3. května v kempu Hracholusky, kde mají základnu.
„Pojede až devadesát vozidel z našeho klubu, ale připojují se i členové jiných klubů z celé republiky. Džípy v čele kolony povezou po Klatovské třídě ty, kdo Plzeň v roce 1945 osvobodili,“ připomíná Martin.

0