Program Slavností svobody Plzeň 2017

Přidal:

Vítejte na novém webu Slavností svobody Plzeň a seznamte se s programem pro letošní rok. Jeho přípravě předcházel výběr nového vizuálního stylu, který souvisí s propagační kampaní celé akce. Inspiraci našla reklamní agentura Beneš & Michl s.r.o. v motivu americké vlajky a její barevnosti a rovněž v poctě a poděkování americké armádě.

Plzeň vzdá posedmadvacáté hold vojákům americké armády. Ve dnech 5. až 8. května připomenou Slavnosti svobody Plzeň jako každý rok po sametové revoluci pravdivé události začátku května roku 1945. Osobitý fenomén oslav osvobození zahrnuje příležitost seznámit se s atmosférou vojenských kempů, poznat dobovou techniku, podívat se na komentované ukázky výstroje či výzbroje nebo zajímavé scénky z běžného života vojáků i obyvatel. Program rovněž nabídne neopakovatelná setkání s přímými účastníky bojů, americkými a belgickými válečnými veterány, a průjezd kolony vojenských historických vozidel Convoy of Liberty po Klatovské třídě.

V tradiční lokalitě za Obchodním centrem Plaza bude poprvé situován vojenský kemp 16. obrněné divize, v němž bude fungovat polní kuchyně s dobovým vybavením nebo vojenské ubikace. Proluka v Křižíkových sadech představí kemp prezentující 2. pěší divizi americké armády, jejíž historie sahá až do roku 1917, kdy byla založena. Součástí projektu v Proluce bude také oblíbená „Plzeň 1945“ navozující náladu tehdejší doby prostřednictvím ukázek z každodenního života, hudby, rozhlasových přenosů nebo módních trendů. Prostor v Pobřežní ulici před Kulturním domem Peklo přiblíží atmosféru současné americké armády především expozicí pěchoty a výcvikového prostoru, zatímco Česká armáda se bude prezentovat dynamickými i statickými ukázkami soudobé vojenské techniky v areálu DEPO2015 v sobotu 6. května.

Bohatý doprovodný program je přichystán na náměstí Republiky a v amfiteátru za Plazou. I letos v něm nebudou chybět jazz, swing, folk nebo country hudba. Kromě kulturního a military programu bude pondělí 8. května ve znamení setkání veřejnosti s válečnými veterány v Měšťanské besedě a rodinné soutěže, která navazuje na předcházející úspěšné soutěžní klání pro děti s názvem Z Normandie do Plzně. Tentokrát budou malí i velcí účastníci soutěžit společně na téma Vojenská operace Anthropoid, jež se odehrála před 75 lety.

Vzpomínkové akty se uskuteční v pátek 5. května a v sobotu 6. května vyvrcholí setkáním u pomníku G. S. Pattona pod divadelními terasami. Loňskou Cestu svobody – Ride of Freedom vystřídá populární Convoy of Liberty s vojensko-historickými vozidly a technikou, který je naplánován na nedělní dopoledne.

Program den po dni najdete zde.

0