Plzeň uctila památku vojáků a obětí válek

Přidal:

Odpoledne prvního dne Slavností svobody, 5. května, bylo ve znamení poct vojákům a obětem válek. Na náměstí Míru uctili památku bojovníků a obětí válek a také padlých československých a spojeneckých letců představitelé samosprávy, hosté a desítky Plzeňanů. Položením květiny se připojili i přítomní američtí veteráni.

„Buďme hrdí, že občané našeho města se i v té nejtěžší době dokázali postavit na stranu dobra. Buďme hrdí, že i Plzeň se stala součástí tohoto velkého příběhu (myšleno vojenská operace Anthropoid), příběhu nezměrného hrdinství, příběhu nekonečné lidské touhy po svobodě. Po vytoužené svobodě, kterou jste nám nakonec přinesli vy, stateční příslušníci americké armády, za což vám budeme navždy vděčni,“ uvedl ve svém proslovu první náměstek primátora Martin Baxa.

Na Chodském náměstí u pomníku 2. pěší divize americké armády promluvil Earl Ingram, velitel 2. čety, roty L 38. pluku této divize, která zahájila postup do Čech 5. května, aby den poté, 6. května, propustila své pozice 16. obrněné divizi, a do Plzně dorazila 7. května. „Jsem šťastný, že tu mohu být a uctít památku těch, kteří padli. Bez nich bychom tady nestáli,“ uvedl Earl Ingram.

U památníku 16. obrněné divize se slova ujal George Thompson, tehdejší mechanik divize. Připomněl historii jeho vzniku a poděkoval tehdejšímu primátorovi Zdeňku Proskovi. Na rozdíl od 2. pěší divize, jejíž působení je letos stoleté, se založení 16. obrněné divize datuje15. červencem 1943.

V Husově ulici byla vzpomínka věnována také příslušníkům československých pozemních jednotek.

nám. Míru

Chodské nám. – Earl Ingram

Chodské nám.

Husova ulice

 

 

0