Plzeň poprvé uvítala válečné veterány se všemi poctami až v roce 1990

Přidal:

Miloslav Raboch byl jedním z těch, kdo se v roce 1990 zasloužil o to, že do Plzně dorazili z USA ti, kdo Plzeň v květnu roku 1945 osvobodili.
„Můj kamarád dával v USA do novin inzeráty s pozváním na plzeňské Slavnosti svobody a pro řady přihlášených zorganizoval zájezd,“ vzpomíná. Kontakty na další veterány poskytli známí a příbuzní, neboť někteří osvoboditelé už v 80. letech minulého století Plzeň navštívili. S vyhledáním jiných pak pomohla americká ambasáda. „Na první Slavnosti svobody do Plzně dorazily tři desítky veteránů z USA. Spolu se svými příbuznými zaplnili obřadní síň plzeňské radnice,“ pokračuje ve vyprávění a dodává, že byli nadšeni tím, jak je obyvatelé Plzně přijali, i fantastickou atmosférou.
„S údivem nám tehdy ukazovali stopy po výstřelech, které na některých budovách byly i pětačtyřicet let po válce,“ říká s úsměvem. K dalším dojemným okamžikům podle něj patřila setkání veteránů s rodinami, u nichž v roce 1945 bydleli. „A dva příslušníci 2. pěší divize, pánové Ingram a Lovelace, se právě v Plzni roku 1991 sešli poprvé od konce války,“ popisuje další zajímavý okamžik. Miloslav Raboch se o vzácné hosty staral dvě desítky let. Připomíná však, že nebyl sám. „Jako jejich průvodci se osvědčili studenti i skauti, další tým se zase staral o belgické veterány. Byl jsem prostě členem organizačního týmu města, který připravoval Slavnosti svobody. To, že se veteránům v Plzni líbilo, že tisíce lidí každoročně v květnu jezdí do Plzně oslavit konec druhé světové války, je zásluha mnoha lidí,“ zdůrazňuje.
Letos poprvé se s pověřením kanceláře primátora bude o válečné veterány starat syn Miloslava Rabocha Tomáš.


Miloslav Raboch (druhý zprava) s veterány při vzpomínkovém aktu na plzeňské radnici

0