Muži generála Pierce se představují ve Smetanových sadech

Přidal:

„Jsem rád, že jsem mohl sloužit u 16. obrněné divize, i když jsme na scénu přišli docela pozdě. Koncovka se nám ale podařila. Podíleli jsme se na ukončení války a přispěli k podepsání mírové dohody,“ uvedl při zahájení výstavy Muži generála Pierce třiadevadesátiletý Goerge Thompson, jediný zástupce této nejmladší druhoválečné americké divize, která se podílela na osvobozování Plzně. Právě jí je venkovní expozice ve Smetanových sadech věnována. Na 21 výstavních panelech připomíná příjezd obrněné divize do Plzně 6. května, boje v ulicích a zmiňuje ztráty na životech, přestože byla v bojích pouze několik desítek hodin. Divize byla založena v Camp Chaffee v Arkansasu v červenci 1943. V únoru 1945 se vylodila v přístavu Le Havre, aby se zapojila do bojů v západní Evropě proti nacistickému Německu.
Ve stručnosti je pozornost věnována také americké 97. pěší divizi. Letos si připomíná 100 let od svého vzniku a 75 let od aktivace v únoru 1943 v texaském výcvikovém centru Camp Swift. Jednotka bojovala na území předmnichovských Čech již po 20. dubnu 1945 a 6. května ráno otevřela cestu na Plzeň právě mužům generála Pierce od „šestnácté obrněné“.
Výstavu připravilo muzeum Patton Memorial Pilsen v čele s kurátory Milanem Jíšou a Ivanem Rollingerem a za odborné spolupráce Karla Fouda a k vidění bude do 20. května.

foto: Roman Muchka

0