Muzeum generála Pattona vystaví vlajku, která vlála na americkém Kapitolu na počest osvobození Plzně

Přidal:

Město Plzeň vystaví ve svém muzeu Patton Memorial Pilsen autentickou americkou vlajku, která vlála na Kapitolu Spojených států amerických ve Washingtonu, D. C. Tu na počest osvobození Plzně americkou armádou v roce 1945 předal vedení města dvaadevadesátiletý americký veterán George Thompson při letošních Slavnostech svobody. V muzeu tak bude k vidění již druhá americká vlajka, jež vlála na Kapitolu.

„Vlajka bude vystavena během krátké doby, přiloženy k ní budou i certifikát o její pravosti a dopis amerického demokratického senátora Rona Wydena, jenž pověřil George Thompsona, aby zástavu Plzni předal,“ uvedl první náměstek primátora Martin Baxa, který vlajku z rukou George Thompsona, příslušníka 16. obrněné divize americké armády a jeden z účastníků osvobození Plzně, převzal.

Kurátor Patton Memorial Pilsen Ivan Rollinger doplnil, že v muzeu bude vystavena již druhá americká vlajka, která vlála na Kapitolu. Ta první byla umístěna na budově Kapitolu na počest vzniku Patton Memorial Pilsen v roce 2005 z iniciativy člena Kongresu USA Jesse L. Jacksona juniora. Muzeum vystaví také uniformu George Thompsona. „Je to ta, ve které se v minulých letech zúčastňoval Slavností svobody. Zanechal nám ji tady, abychom ji mohli využít jako exponát,“ vysvětlil Ivan Rollinger. 

Muzeum ročně navštíví zhruba 3000 až 3500 návštěvníků, z toho více než 50 procent jsou cizinci. Tradičně nejvíc zájemců přiláká muzeum při květnových Slavnostech svobody. „Letos k nám v době oslav přišlo zhruba 1 800 lidí, mezi nimi hodně Plzeňanů. Jinak sem během roku zavítají spíše přespolní, často se tu objeví Američané s rodinami, kteří pátrají po stopách svých příbuzných,“ dodal Ivan Rollinger.        

Patton Memorial Pilsen – Památník americké armády 1945 byl otevřen 5. května 2005 u příležitosti 60. výročí osvobození Plzně a jihozápadních Čech v roce 1945 a ukončení 2. světové války v Evropě. Je koncipován jako stálá vzpomínka na osvoboditele. V muzeu je umístěno více než 1000 exponátů, zvláště ze soukromých sbírek – dobové fotografie, dokumenty, noviny a časopisy, výstroj, výzbroj, zdravotnický materiál, jídelní potřeby, polní dávky, sportovní a rekreační doplňky, řemeslnické nářadí a mnoho dalšího. Expozice je doplněna zvukovými efekty a autentickými filmovými sekvencemi. Velkou měrou muzeum připomíná osobnost legendárního velitele 3. americké armády generála George S. Pattona a jeho přítele generála Ernesta N. Harmona.

zdroj: www.plzen.eu – sekce Pro média

0