MFD: Upozornění od veteránů

Přidal:

Je pozoruhodné, jaký přehled o stavu společnosti si dodnes udrželi někteří z válečných veteránů, kteří před více než sedmdesáti roky pomáhali osvobodit Plzeň. Earl Ingram, kterému je 96 let, varoval letos při besedě plzeňské studenty před důsledky dezinformací a zkratkovitého, omezeného vidění světa.
„V dnešním světě jsou lidé, kteří nechtějí poslouchat fakta, chtějí věřit něčemu a skutečnost je nezajímá. Mají uzavřené myšlení a nedívají se kolem sebe. Já bych si přál, abyste se nechali svést na scestí nějakými nepravými informacemi a neposlouchali lidi, kteří mluví jenom nejhlasitěji, mají svoji vlastní verzi skutečnosti a mluví tak, aby získali tu největší pozornost. Hledejte si informace sami za sebe a držte se faktů. Myslete vlastní hlavou, nedopusťte, aby za vás uvažoval někdo jiný,“ doporučoval mladým veterán.
Earl Ingram tak mluví v době, kdy ve světě nabývají na síle populismus, nacionalismus i dezinformační kampaně. V jeho podání by takové varování mělo mít větší váhu než od jiných. Z mládí má totiž bezprostřední a hodně nepříjemnou zkušenost s důsledky systému, kterému pomohli k moci právě populismus s nacionalismem v jejich extrémních formách. K Ingramovým větám se nabízí doplnit upozornění jeho někdejšího spolubojovníka George Thompsona: „Pamatujte, svoboda není zadarmo a je pouze pro statečné!“
Zdá se zřejmé, že pánové i po devadesátce mají co říct.

Zveřejněno v příloze MFD Plzeňský kraj, 6. 5. 2019
autor: Jaroslav Nedvěd

0