Město Plzeň si připomene 75. výročí operace Anthropoid a Canonbury

Přidal:

Město Plzeň si připomene 75. výročí dvou speciálních operací v Protektorátu Čechy a Morava za 2. světové války, Anthropoid a Canonbury. V úterý 25. dubna 2017 v podvečer odhalí Iniciativa „Anthropoid 1942-2017“ a spolek Rota Nazdar pamětní desky plzeňským odbojářům, manželům Bejblovým a rodinám Králových, Hrdličkových a Kučerových. Všichni byli za napomáhání parašutistům výsadků Anthropoid, Silver A a Out Distance popraveni v koncentračním táboře Mauthausen 24. října 1942.

Pamětní desky na domech v Čechově ulici 34, kde žili manželé Bejblovi, na Klatovské třídě 78, společné adrese rodin Hrdličkových a Králových, a v Resslově ulici 4, který byl domovem rodiny Kučerových, mají připomínat především statečnost, odvahu a hrdinství.

V Plzni je nejvíce známou adresou Pod Záhorskem 1, kde v činžovním domě žila rodina policejního inspektora Václava Krále, která 30. prosince 1941 a poté ještě několikrát poskytla útočiště parašutistům Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi z výsadku Anthropoid, než v květnu 1942 provedli v Praze atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. „Spojení s Prahou jim následující den zprostředkoval Králův kolega od policie Jan Bejbl,“ připomíná události té doby Vlastislav Janík.

Kvůli akci Canonbury, jejímž cílem bylo vyřadit nebo alespoň významně omezit provoz jedné z největších muničních továren ve střední Evropě, plzeňskou Škodovku, se do Plzně Gabčík s Kubišem vrací 17. dubna v doprovodu dvojice parašutistů Adolfa Opálky a Josefa Valčíka. O šest dnů později, 23. dubna, doplní jejich řady Karel Čurda. „Všichni se tentýž večer scházejí u Králových a plánují detaily celé akce.  Během jejich pobytu v Plzni se střídají v bytech rodiny Králových na Roudné, Vojtěcha Kučery v Resslově ulici 4, Jana Bejbla v Čechově ulici 34 a na adrese Klatovská 78 u Aloisie Hrdličkové a Františka Krále,“ doplňuje Vlastislav Janík. Celá operace ale skončila neúspěchem.

Akce Canonbury byla předznamenáním konce všech blízkých podporovatelů parašutistů v Plzni jak z výsadku Anthropoid, tak Silver A a Out Distance. „Důvodem byl Karel Čurda, který se 16. června přihlásil na řídící služebně gestapa v Praze a postupně prozradil všechny, kteří mu v době jeho ilegální činnosti pomohli,“ poznamenává Vlastislav Janík. Den po zradě Karla Čurdy byli všichni zatčeni a na základě verdiktu stanného soudu odsouzeni k trestu smrti. Zavražděni byli v koncentračním táboře Mathausen 24. října 1942.

Hrdinský čin Králových připomíná pamětní deska na domě v ulici Pod Záhorskem 1 od roku 1997. V červnu 2014 k ní přibyl reliéf s podobou Václava Krále umístěný ve zdi u vstupní branky. V říjnu téhož roku tu byly instalovány busty Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.

Na události roku 1941 a 1942 se bude vzpomínat také při besedě, kterou připravuje město Plzeň společně s Iniciativou „Anthropoid 1942-2017“, na úterý 25. dubna od 19.15 hodin v budově Magistrátu města Plzně v Kopeckého sadech 11 (vedle Měšťanské besedy). Účast přislíbili historici Jaroslav Čvančara, Vlastislav Janík, Vojtěch Šustka a plzeňští pamětníci.

Přečtěte si příběhy rodin

0