Před 73 lety se spojenci vylodili v Normandii

Přidal:

Omaha Beach

Dnes si připomínáme 73. výročí vylodění spojenců v Normandii, následné prolomení Atlantického valu a znovu otevření západní fronty. Vylodění předcházely masivní letecké útoky, bombardování námořnictva a nasazení spojeneckých výsadkářů. Již krátce po půlnoci seskočily v Normandii tři výsadkové divize, z toho dvě americké a jedna britská. Jejich úkolem bylo zajistit přístupové cesty z vnitrozemí k plážím, a zabránit tak nepříteli napadnout invazní jednotky z boku.

Krycí jméno: Operace Overlord, pláže situované severním směrem k Britským ostrovům, na kterých se Spojenci vylodili, dostaly krycí jména, znějící (od západu k východu): Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. První dvě pláže tvořily sektor americké 1. armády, zbývající tři patřily do britského sektoru 2. armády (Juno byla kanadská).

Německé jednotky byly posléze zatlačeny od pláží a přinuceny k ústupu směrem na jih a východ. Veliká část z nich však byla zničena, a to buďto díky nepřetržitým útokům spojeneckého letectva.

Největší boje probíhaly na pláži s krycím jménem Omaha v operačním pásmu 1. americké armády generálporučíka Omara Bradleyho, kde byly velmi strmé břehy a pláž byla velmi dobře kryta křížovou palbou z mnoha kulometů a děl. I přes značné ztráty a počáteční chaos ve velení invazních vojsk byla i tato pláž večer 6. června zajištěna a dobyta.

Po boku spojenců bojovaly v dalších vlnách i naše českoslovebské jednotky.

0